Izraelski navijači žrtve izgredov v Amsterdamu
10. novembra, 2024V zvezi s smrtjo Liama Payna vložena obtožnica zoper tri osebe
10. novembra, 2024Vesoljska sonda, izstreljena leta 1977, še vedno preseneča NASINE inženirje s svojo vzdržljivostjo. Po 46 letih namreč še vedno uspešno komunicira z Zemljo, čeprav se sooča z vedno večjimi tehničnimi težavami.
Ko je NASA sondi v oktobru poslala rutinski ukaz za vklop grelca, se najprej dva dni ni zgodilo nič. A nato je Voyager 1 pokazal svojo izjemno odpornost. Sonda ima rezervni instrument za komunikacijo, ki oddaja v frekvenčnem pasu S, ki pa ni bil uporabljen že desetletja. Natančneje od leta 1981. Kljub temu, da je ta frekvenca manj primerna za komunikacijo na velike razdalje, so inženirji bili presenečeni, ko so zaznali šibek signal z Voyagerja 1 v pasu S.
Inženirji se zdaj soočajo z izzivom, kako razvozlati nestandardno komunikacijo in ugotoviti, kaj je šlo narobe. Cilj je, da Voyager 1 spet postavijo v normalno stanje delovanja. Pri tem je pomembno upoštevati, da sonda nikoli ni bila zasnovana za večdesetletno delovanje, zato je vsak dodatni dan delovanja pravi čudež.
Njegov namen je bil sicer raziskovanje planetov, kot sta Saturn in Jupiter, a je njegova misija presegla vsa pričakovanja. Leta 2012 je prečkal mejo našega Osončja in vstopil v medzvezdni prostor, od koder še vedno pošilja podatke nazaj na Zemljo. Dokaz, da lahko tudi najstarejša tehnologija še vedno prinaša presenečenja in pomembne znanstvene prispevke.