V požaru v Tržiču huje poškodovana ena oseba
26. novembra, 2024Za otroke gre. Tako in drugače.
26. novembra, 2024Ustavno sodišče Slovenije je razveljavilo določbe, ki so dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP) omejevale zgolj na heteroseksualne pare. Po mnenju sodišča je zakonodaja, ki je izključila samske ženske in istospolne pare, diskriminatorna ter v nasprotju z ustavo, ki zagotavlja enakost pred zakonom in svobodno odločanje o rojstvih svojih otrok.
Leta 2001 je vlada sprejela novelo zakona o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki je med drugim dovoljevala umetno oploditev žensk brez partnerja. Takoj zatem je 34 poslancev zahtevalo referendumsko presojo. Spremembe so volivci zavrnili z veliko večino, pri čemer je bila volilna udeležba le 35,66-odstotna. Nazadnje je zakonsko presojo ustavnosti obstoječega zakona oktobra 2020 vložila stranka Levica s sopodpisniki iz strank SD, SAB in LMŠ, decembra 2021 pa še Zagovornik načela enakosti.
Do zdaj je zakon omogočal OBMP le ženskam v zakonski ali zunajzakonski zvezi z moškim, kar je po oceni zagovornika načela enakosti predstavljalo neutemeljeno neenakopravnost. Odločitev ustavnega sodišča pomeni pomemben korak k večji enakosti v reproduktivnih pravicah, saj odpravlja diskriminacijo na podlagi zakonskega stanu ali spolne usmerjenosti.
Pobudo za presojo ustavnosti je podal zagovornik načela enakosti, ki je opozoril, da je obstoječa zakonodaja številne ženske prisilila, da poseg opravijo v tujini. To je za mnoge pomenilo dodatne finančne in psihološke obremenitve. Sprememba odpira možnost umetne oploditve za vse ženske, ki so v starostnem obdobju, primernem za rojevanje.
V največji vladni stranki Gibanje Svoboda so že napovedali, da se bodo “nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev za uresničevanje odločbe in odpravo neustavnih omejitev pri oplojevanju z biomedicinsko pomočjo”.