Dnevnik: vse več volivcev meni, da je vlada uspešna!
16. decembra, 2024Robbie Williams: Želel sem si biti gej!
16. decembra, 2024Amnesty International je v svojem najnovejšem poročilu razkrila, da srbske oblasti uporabljajo vohunsko programsko opremo za nezakonito nadzorovanje novinarjev in aktivistov. Poročilo z naslovom Digitalni zapor: Nadzor in zatiranje civilne družbe v Srbiji dokumentira, kako srbska policija in obveščevalne službe uporabljajo napredno vohunsko programsko opremo in forenzična orodja za mobilne telefone, da bi pridobile podatke iz naprav novinarjev in aktivistov.
Srbske oblasti naj bi uporabljale vohunsko programsko opremo NoviSpy, ki omogoča zajemanje občutljivih osebnih podatkov iz ciljanih telefonov ter omogoča oddaljeno vklapljanje mikrofona in kamere na napravah. Poleg tega naj bi uporabljale tudi forenzična orodja izraelskega podjetja Cellebrite, ki omogočajo pridobivanje podatkov iz širokega spektra mobilnih naprav, vključno z najnovejšimi modeli Android in iPhone.
Poročilo razkriva, da so srbske oblasti uporabljale Cellebrite za odklepanje naprav in namestitev vohunske programske opreme NoviSpy med policijskimi zaslišanji ali obdobji pridržanja. Amnesty International je odkrila forenzične dokaze, ki kažejo, da so srbske oblasti uporabljale Cellebrite za izkoriščanje ranljivosti v Android napravah, kar jim je omogočilo pridobitev dostopa do naprav aktivistov.
Dinushika Dissanayake, namestnica regionalnega direktorja za Evropo pri Amnesty International, je poudarila, da srbske oblasti uporabljajo nadzorno tehnologijo in digitalne represivne taktike kot instrumente širšega državnega nadzora in zatiranja civilne družbe. Poročilo opozarja, da lahko uporaba forenzičnih orodij, kot je Cellebrite, predstavlja veliko tveganje za tiste, ki se zavzemajo za človekove pravice, okolje in svobodo govora, če se uporabljajo brez strogih pravnih nadzorov in nadzora.
Amnesty International poziva srbske oblasti, naj prenehajo z nezakonitim nadzorovanjem novinarjev in aktivistov ter zagotovijo, da se vohunska programska oprema in forenzična orodja uporabljajo v skladu z mednarodnimi standardi človekovih pravic. Organizacija prav tako poziva mednarodno skupnost, naj pritisne na srbske oblasti, da spoštujejo pravice do zasebnosti in svobode izražanja.