Marta Kos v Kijevu: naredila bom vse, da pridete do ciljne črte
1. decembra, 2024Cirkus, bobnarji in vprašanje morale
2. decembra, 2024V mednarodni operaciji Haechi V, ki jo je vodila Interpolova kriminalistična policija v sodelovanju z organi pregona iz 40 držav, tudi Slovenijo, so prijeli več kot 5.500 posameznikov, osumljenih sodelovanja pri spletnih prevarah. Operacija, ki je potekala med julijem in novembrom 2024, se je osredotočala na sedem vrst spletnih goljufij, vključno z izdajanje za druge osebe prek telefonskega klica, romantične prevare, izsiljevanje s spolnimi vsebinami, investicijske goljufije, nezakonite spletne igre na srečo, lažne spletne trgovine ter izdajanje za druge osebe prek elektronske pošte.
Med operacijo so zasegli več kot 380 milijonov evrov sredstev v kriptovalutah in klasičnih valutah. Korejski organi pregona so v sodelovanju s Pekingom uspešno razbili kriminalno združbo, ki je s pomočjo lažnih telefonskih klicev ogoljufala več kot 1.900 žrtev za skupno 1.511 milijard korejskih vonov oz. okoli milijardo evrov.
Interpol je med operacijo izdal tudi opozorilo glede nove prevare, ki vključuje kriptovalute. Prevaranti prepričajo žrtev, da prek zaupanja vrednih platform kupijo kriptovaluto Tether (USDT), nato pa ji pošljejo spletno povezavo, prek katere naj bi si žrtev domnevno lahko vzpostavila naložbeni račun. V resnici s klikom na povezavo prevarantom odobri popoln dostop do denarnice s kriptovalutami.
Operacija Haechi V je pokazala, kako pomembno je mednarodno sodelovanje pri boju proti spletnemu kriminalu, saj narava spletnega kriminala presega državne meje. Uspeh te operacije, ki jo je podprl Interpol, kaže, kakšne rezultate je mogoče doseči, če države sodelujejo.